Pelletkachel of gas kosten: loont bijverwarming nu meer?

Een pelletkachel naast je cv-ketel kan zich bij hoge gasprijzen terugverdienen, maar de eerlijke rekensom hangt af van wat je kachel kost, hoeveel je stookt en wat je rookkanaal wordt. Wat de pelletkachel of gas kosten per jaar zijn, kun je alleen met je eigen verbruik uitrekenen. Hieronder staat waar je dan op moet letten.

Aanleiding is het bericht van Energievergelijk.nl van 13 oktober 2026: bij drie grote leveranciers gaan de vaste contracten opnieuw omhoog. Een driejarig contract bij Eneco kostte op 13 oktober € 1,656 per m³ gas. Bij Vandebron gaat gas voor een jaarcontract van € 1,758 naar € 1,801 per m³, en ook bij Oxxio worden stroom en gas duurder.

Is een pelletkachel goedkoper dan gas?

Dat kan, maar niet automatisch. Je betaalt bij gas per kuub, bij pellets per ton, en die twee reken je pas vergelijkbaar om als je weet hoeveel warmte je werkelijk nodig hebt. In de praktijk ligt de pelletprijs ver uit elkaar: In 2026 varieert de prijs van pellets per ton in Nederland tussen €280 en €380 voor losse zakken, en bij bulkafname dalen de prijzen naar €240 tot €320 per ton (aanbieder mcz-pelletkachel.be), afhankelijk van aanbieder, zakken of bulk en het seizoen.

Een dealer noemt voor 2026 €280 tot €380 per ton voor losse zakken en €240 tot €320 bij bulkafname. Dat is een dealerbron, dus zie het als indicatie. Pellets kopen in de zomer scheelt volgens dezelfde bron 10 tot 15%, dus een voorraad inslaan loont als je ruimte hebt om ze droog op te slaan.

Een forumartikel rekent voor dat pellets bij 5.000 kWh warmte per jaar grofweg 400 tot 600 euro kosten, bij €0,08 tot €0,12 per kWh. Dat is een rekenvoorbeeld, geen vaste prijs. Zet er je eigen gasverbruik naast en reken met wat jij daadwerkelijk bijstookt.

Jaarkosten pelletkachel: pellets, stroom en onderhoud

Pellets zijn niet je enige kostenpost. Een dealer rekent op jaarbasis €235 tot €935 aan pellets, €35 tot €90 aan stroom en €175 tot €250 aan onderhoud, samen ongeveer €445 tot €1.275, afhankelijk van gebruik. Bij goed onderhoud gaat zo’n kachel 15 tot 20 jaar mee.

Jaarkosten pelletkachel (indicatie dealer, 2026)

Kostenpost Per jaar
Pellets €235 tot €935
Stroom €35 tot €90
Onderhoud €175 tot €250
Totaal ongeveer €445 tot €1.275

Die bandbreedte is groot, en dat klopt met de praktijk: wie in een goed geïsoleerde woning alleen de woonkamer bijstookt zit onderaan, wie een tochtig huis grotendeels met de kachel verwarmt zit bovenaan. Stook je als bijverwarming, schat dan je uren per dag en vul dat in op je eigen pelletverbruik in plaats van op een gemiddelde.

Wil je het volledige plaatje naast een gasketel zien, kijk dan bij pelletkachel versus gasketel per jaar.

Aanschaf en rookkanaal: de aanloopkosten

De kachel zelf doorgaans 1.500 tot 4.000 euro, en met installatie komt de totale investering volgens het forum op 2.500 tot 6.000 euro. Milieu Centraal noemt via MAX Magazine voor een gewone pelletkachel al snel 2.000 euro, en voor het rookkanaal ook snel 2.000 euro. Wie alleen naar de prijs van het toestel kijkt, rekent zich dus te rijk.

Het rookkanaal moet voldoende trek leveren: volgens het forum minimaal 12 pascal, wat neerkomt op ongeveer 5 meter rookkanaal, bij bungalows iets minder. Meer over materialen en prijzen lees je bij rookkanaal pelletkachel kosten.

Controleer voor je koopt

  • Rookkanaal met minimaal 12 pascal trek (ongeveer 5 meter)
  • Minimaal drie offertes van gecertificeerde installateurs
  • Totale investering inclusief installatie: 2.500 tot 6.000 euro
  • Droge plek voor pelletopslag
  • Lokale regels en stookregels nagevraagd

Laat je offertes opstellen bij gecertificeerde installateurs: het forum adviseert minimaal drie offertes op te halen. Zo zie je meteen waar het verschil in rookkanaal en montage zit.

Pelletkachel als bijverwarming of aan de cv koppelen

Een gewone convectiekachel verwarmt één ruimte. Wil je de cv aanvullen, dan is volgens het forum een hydro-variant met waterketel de enige realistische optie, meestal met buffervat en met de cv-ketel als back-up. Het forum noemt dat een goed afgestelde hydro-variant vaak 60 tot 80% van de jaarlijkse warmtebehoefte dekt.

Dat vraagt meer werk dan een losse kachel: appendages, en bij tapwater ook een buffervat. Op het forum staan in de cv-rubriek 116 onderwerpen en 439 berichten van gebruikers die dit hebben uitgezocht. Kijk ook naar pelletkachels met watermantel als je die route overweegt.

Kanttekeningen: stookregels, onderhoud en isolatie

Controleer vooraf de regels in je gemeente en bij je woningtype, want die verschillen per plek. Op het forum telt de rubriek over regelgeving 19 onderwerpen en 291 berichten, waaronder vragen over een pelletkachel bij de buren. Stel je vraag daar voordat je koopt.

Houd ook rekening met jaarlijks onderhoud en een droge pelletopslag. En zit je in een slecht geïsoleerde woning, dan stook je meer dan gemiddeld, zie pelletkachel in een slecht geïsoleerde woning. De motivatie is vaak financieel: 84 procent van de huishoudens met haard of kachel noemde in 2023 de hoge gasprijs als belangrijkste reden om meer hout of houtpellets te stoken (CBS).

Veelgestelde vragen

Is een pelletkachel goedkoper dan gas?

Dat hangt af van je pelletprijs, je verbruik en je aanschafkosten. De jaarkosten liggen volgens een dealer tussen ongeveer €445 en €1.275, maar de investering van 2.500 tot 6.000 euro komt daar nog bij.

Wat kosten pellets per ton?

Een dealer noemt €280 tot €380 voor losse zakken in 2026, met bulkprijzen eronder.

Kan een pelletkachel mijn cv aanvullen?

Alleen met een hydro-pelletkachel met waterketel, meestal met buffervat. De cv-ketel blijft vaak als back-up staan.